Menu

Co wpływa na koszt sesji zdjęciowej mieszkania?

W tym artykule chciałbym rzucić światło na czynniki, które wpływają na cenę sesji zdjęciowej nieruchomości.
Warto mieć świadomość, co stoi za dobrze wykonaną sesją zdjęciową nieruchomości, za co klient miałby zapłacić fotografowi. Dlaczego cena może być wysoka, średnia lub niska? Jakie czynniki wpływają na cenę zdjęć nieruchomości?

Z pewnością inną kwotę zapłacimy za sesję zdjęciową wnętrz studentowi z lustrzanką kupioną za 1500 zł i zawodowemu fotografowi ze sprzętem wartym kilkadziesiąt tysięcy.

W cenie wykonania każdego zdjęcia, zawarte są podstawowe składniki kosztu sesji zdjęciowej.

Ilość czasu poświęconego na wykonanie i obróbkę zdjęcia

Przemyślane ujęcia robione bez pośpiechu będą z pewnością lepsze niż strzelane prawie w biegu przez kolejne pomieszczenia. Sposób wykonywania zdjęcia ma bezpośredni wpływ na ilość czasu poświęconego na jego zrobienie.

– zdjęcia robione z ręki to najszybszy sposób wykonania ale nie nadaje się do fotografii nieruchomości, jedynie do robienia zdjęć detali.

– Bracketing – czyli robienie kilku zdjęć z różnymi czasami naświetlania wymaga użycia statywu, ponieważ ujęcia muszą być takie same, żeby można było je ze sobą złączyć. Ustawienie takiego zdjęcia wymaga już znacznie więcej czasu niż „strzelanie” z ręki.

– Zdjęcia z użyciem lamp błyskowych – jest to również technika wykonywania kilku klatek jednego ujęcia, lecz niektóre klatki są oświetlane lampą błyskową (lub kilkoma jednocześnie). Jest to najbardziej czasochłonny sposób wykonywania zdjęć wnętrz ale efekty są warte poświęconego czasu.

Również przeznaczenie zdjęć wpływa na czas wykonania sesji zdjęciowej.

Jeśli będą to zdjęcia nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż lub wynajem, z reguły czas wykonania jest krótszy niż w przypadku sesji zdjęciowej dla architekta, projektanta lub obiektu komercyjnego.
W tym wypadku to projektant lub architekt wspólnie z fotografem decyduje o tym, co znajdzie się w kadrze, o tym co chce przedstawić i jaki efekt uzyskać, tak więc czas trwania takiej sesji będzie znacznie dłuższy.

Obróbka zdjęć

Proces edycji jednego zdjęcia może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin. Średnio trwa to około 20 – 30 minut i składa się z pracy w przynajmniej dwóch programach do edycji zdjęć.

Najszybsza jest podstawowa korekta ekspozycji w dowolnym programie graficznym, lecz nie wiele można w ten sposób zdziałać.

Trochę więcej czasu zajmuje wykonanie zdjęcia HDR co jest bardzo popularne w fotografii nieruchomości choć efekt takich zdjęć znacznie odbiega od możliwego do uzyskania.

Ręczne mieszanie warstw to już bardziej zaawansowana technika i wymaga dużej wiedzy oraz nakładu pracy. Efekty są zależne od umiejętności ale zdjęcia po takim procesie mogą być na najwyższym poziomie.

Przy obróbce przeznaczenie zdjęć również odgrywa ważną rolę.

Szczególnie w przypadku zdjęć dla projektantów i architektów często potrzebna jest większa ilość edycji w celu uzyskania pożądanych efektów, takich jak, odpowiednie kolory, precyzyjne kadrowanie, usunięcie niektórych elementów ze zdjęcia aby nie przeszkadzały w odbiorze danego projektu. Tu właśnie możemy dojść do kilku godzin edycji jednego zdjęcia.

zdjęcie składające się z kilku warstw - ze światłem naturalnym, lampami błyskowymi i ekspozycją na okna, zmieszanych ze sobą w odpowiedni sposób
zdjęcie składające się z kilku warstw – ze światłem naturalnym, lampami błyskowymi i ekspozycją na okna, zmieszanych ze sobą w odpowiedni sposób

Koszty prowadzenia działalności

Zakładam, że rozpatrujemy ceny zdjęć nieruchomości wykonywanych przez fotografów prowadzących działalność gospodarczą, płacących podatek dochodowy, może vat, ZUS, opłacających księgowość, posiadających auto, ubezpieczenie, prowadzących stronę www, korzystających z legalnego oprogramowania do edycji i reklamujących w jakiś sposób swoją działalność.

Te wszystkie czynniki będą uwzględnione w cenie każdego zdjęcia.

Chyba, że fotograf nie prowadzi działalności, nie wystawia faktur, nie płaci podatków, ZUSu, nie opłaca księgowości, nie ma ubezpieczenia, nie prowadzi strony www, korzysta z pirackich lub darmowych narzędzi i nie prowadzi marketingu.

Wtedy cena może być o wiele niższa.

Wpływ lokalizacji na cenę zdjęć nieruchomości

Jak w przypadku większości usług, ceny fotografii nieruchomości mają związek z lokalizacją fotografowanego obiektu. Cena ta jest powiązana z ogólnym poziomem cen w danej lokalizacji i ma na nią wpływ również konkurencyjność na danym rynku.

Chociaż w każdym miejscu w Polsce warto mieć wysokiej jakości zdjęcia w swojej ofercie sprzedażowej lub ukazujące lokal usługowy, to jednak w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, poprzeczka będzie zawieszona na wyższym poziomie, ponieważ konkurencja jest większa i trudniej się wyróżnić. Przełoży się to na ceny sesji zdjęciowej nieruchomości.

Sprzęt – a raczej koszt sprzętu, jaki posiada fotograf

Sprzęt trzeba sfinansować. Nie ważne w jaki sposób był zakupiony, sprzęt musi na siebie zarobić. Ceny sprzętu fotograficznego są chyba powszechnie znanym zagadnieniem, większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że profesjonalny sprzęt to dziesiątki tysięcy złotych. A sprzęt również się zużywa i co jakiś czas trzeba go wymienić.

Moim zdaniem jest pewna granica ceny i jakości sprzętu, których w przypadku fotografii nieruchomości nie ma sensu przekraczać, ponieważ nie przełoży się to w uzasadnionym stopniu na jakość zdjęć. Niewątpliwie jednak kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy złotych trzeba zainwestować w sprzęt do fotografii nieruchomości.

fotografia wnętrz warszawa dla fliperów, inwestorów, deweloperów

Różne Sposoby wyceny usług fotograficznych

Jest kilka sposobów na oszacowanie ceny sesji fotograficznej.

Nie wszystkie są równie adekwatne i precyzyjne, co może działać na niekorzyść zarówno klienta, jak i fotografa.

Wybór jednego z nich zależy od fotografa i od rodzaju sesji fotograficznej.

– Cena obliczana na podstawie powierzchni nieruchomości podawana w przedziałach metraży. Niestety nie uwzględnia ona celu sesji zdjęciowej, który powinien wpływać na ilość zdjęć dla danej nieruchomości.

– Cena zależna od ilości pomieszczeń, jest również niezbyt dokładną metodą wyznaczania ceny, ponieważ nie uwzględnia celu sesji i rodzaju pomieszczeń.

– Cena za czas, czyli ilość godzin poświęconych na wykonanie i obróbkę zdjęć. Przeważnie jest stosowana we współpracy z architektami, projektantami wnętrz, deweloperami, gdzie ilość czasu poświęcanego na wykonanie i edycję każdego zdjęcia może być bardzo duża. W tym wypadku wszelkie inne sposoby wyceny nie byłyby adekwatne.

– Cena za zdjęcie, jest adekwatną metodą określania kosztu sesji zdjęciowej z wyjątkiem w/w współpracy z Architektami i Projektantami. Wymaga ona ustalenia szacunkowej ilości zdjęć do wykonania.

– Pakiety. W różnych konfiguracjach i formach wpływają na zmniejszenie ceny sesji zdjęciowej. Przeważnie są to pakiety związane z większą ilością zdjęć lub sesji. Mogą dotyczyć zamówienia dodatkowych usług jak Wideo Prezentacja nieruchomości, Wirtualny Spacer, strona www, łącznie z sesją zdjęciową.

Sytuacja zawodowa fotografa.

Jak w każdym biznesie sytuacja zawodowa fotografa ma wpływ na ceny jego usług.

Oczywistym jest, że fotograf z dobrą pozycją na rynku, robiący zdjęcia wysokiej jakości, który ma zapełniony grafik ma wyższe ceny usług. Jego klienci są w stanie zapłacić więcej, ponieważ potrzebują zdjęć wysokiej jakości i dostrzegają to, że ta jakość zdjęć przekłada się na ich wyższe dochody z transakcji.

Z drugiej strony jest fotograf, który dostarcza zdjęcia w przeciętnej jakości (wciąż lepsze niż zrobiłby jego klient) i ma niskie ceny. On też będzie miał pełen grafik i zadowolonych klientów, ponieważ nie każdy klient oczekuje wysokiej jakości. Niektórym wystarcza „w miarę dobre” zdjęcie w niskiej cenie.

Każdy fotograf wybiera swoją drogę względem własnych możliwości, aspiracji, podejścia do życia i biznesu.

Jedni wolą się rozwijać i przechodzić na kolejne poziomy wiedzy i umiejętności, a co za tym idzie -jakości. Inni wolą pozostać na pewnym poziomie i czują się dobrze z tym co oferują, w cenie w jakiej to oferują.

Podsumowanie

Sesja zdjęciowa kawalerki (10 zdjęć) może kosztować 150 zł / 500 zł / 1000 zł – lub więcej i od klienta zależy, którą opcję wybiera zgodnie ze swoimi potrzebami, oczekiwaniami i budżetem.

 Czy potrzebuje średnich zdjęć w niskiej cenie, ale wciąż o wiele lepszych niż sam by wykonał.

Czy potrzebuje dobrych, bardzo dobrych lub świetnych zdjęć za wyższą, ale nie najwyższą stawkę.

Czy potrzebuje bezwzględnie zdjęć najwyższej jakości i jest gotów za to zapłacić.

Dla każdego coś miłego.